S-a aflat numele adversarei României din sferturile de finală ale Mondialului de tenis de masă

2 mai 2018 7763 afişări Comentează şi tu Tenis de masa

Câştigătoare a Grupei C a din cadrul Mondialului de tenis de masă de la Halmstad, echipa feminină a României a obţinut dreptul de a juca direct în sfertuirile de finală ale competiţiei din Suedia, după parcursul excelent din serie, patru victorii şi o înfrângere.

Miercuri după-amiază, delegaţia tricoloră a stat cu ochii pe meciurile din baraj pentru a-şi afla adversara de joi, în confruntarea programată pe tabloul de 8, de la ora 17:00. Elevele lui Viorel Filimon vor întâlni selecţionata din Hong Kong, care a trecut de naţionala Taiwanului, scor 3-1.

Reprezentativa feminină a României s-a calificat direct în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Halmstad (Suedia) în urma parcursului fără cusur de marţi. În mai puţine de şase ore, elevele lui Viorel Filimon au învins Taipei (3-0) şi Coreea de Nord (3-1), în etapa a patra, respectiv a cincea a Grupei C, câştigând astfel seria.

Naţionala României e campioană europeană en-titre.