Ce spune Cosmin Radu, căpitanul naţionalei de polo, despre victoria de debut la Europene şi despre meciul de miercuri cu Italia

11 ian 2016 3170 afişări Comentează şi tu Polo
  • Naţionala de polo a României este în grafic după meciul de debut la Campionatul European din Serbia. Luni, în primul meci al Grupei C: Georgia - România 6-12 (1-2, 3-2, 1-5, 1-3).

Tricolorii antrenaţi de Dejan Stanojevic s-au desprins după pauza mare, graţie unei pregătiri mai bune şi a unei valori individuale superioare. Principalii marcatori au fost Mihnea Gheorghe 4, Negrean 3 şi Teohari 2, însă foarte multe situaţii de superioritate au fost scoase de Cosmin Radu şi de cel de-al doilea centru, Mihnea Chioveanu. Ceilalţi marcatori ai tricolorilor au fost Cosmin Radu, Alex Ghiban şi Andrei Buşilă. România face parte din Grupa C a Campionatului European, urmând să mai întâlnească Italia (miercuri) şi Germania (vineri).

''Am început mai greoi şi nu ne-am făcut jocul nostru în primele două sferturi, iar georgienii au rămas în meci din cauza greşelilor noastre în atac. Nu am început jocul aşa cum trebuia. Va fi dificil contra Italiei, iar împotriva Germaniei vom vedea ce va fi, pentru că Germania este de acelaşi nivel cu noi, dar în ultima vreme a avut rezultate bune. Dacă vom reuşi să creştem în joc avem şansa noastră'', a declarat căpitanul Cosmin Radu.