Coreenii i-au pus "pumnul în gură" lui Rudel Obreja !
Agenţi de securitate şi mai mari ai boxului mondial au năvălit ieri în încăperea în care Rudel Obreja ţinea o conferinţă de presă ad-hoc, iar organizatorii i-au stins lumina şi i-au tăiat microfonul preşedintelui FRB.
Peste 50 de ziarişti din toată lumea au asistat cu stupoare, în incinta Working Stadium, locul de desfăşurare a turneului olimpic de box, la dezvăluiri incredibile. Speech-ul lui Rudel Obreja n-a ţinut însă decât 15 minute. Ce a urmat e decupat din filmele de acţiune. „Am aşteptat acest moment, pentru că nu mai suportam situaţia scandaloasă şi am vrut să arăt ce se întâmplă, de fapt, aici. M-am hotărât să vorbesc acum, în penultima zi, pentru că altfel mi-ar fi ridicat acreditarea, acum nu mă mai interesează, sunt sigur că voi fi executat”, şi-a început discursul românul. Obreja e primul oficial de la Beijing care dezvăluie acte reprobabile! Indignarea bucureşteanului, vicepreşedinte al federaţiei internaţionale, a fost declanşată de actele de corupţie de lângă ring. Obreja a dezvăluit, spre stupoarea asistenţei, cum secretarul general al organismului din care şi el face parte, coreeanul Ho Kim, a schimbat arbitrii din aproximativ 70% din confruntări.
„M-a întrebat ce arbitri vreau”
„Asta în ciuda faptului că aceştia ar fi trebuit să fie delegaţi de computer. Chiar şi pe mine, înaintea meciului lui Georgian Popescu din sferturi, m-a întrebat ce arbitri vreau. Am fost şocat, mi-am dat seama că vor să-mi întindă o capcană. Pur şi simplu tăia persoana desemnată de calculator şi punea pe cine voia el. Există hârtiile. Când s-a bătut un coreean de-al lui, cu zece minute înaintea meciului, l-a chemat pe unul dintre arbitri în biroul său”, a tunat Rudel, continuânu-şi tirada. „Tuturor le e frică să vorbească. Ho Kim a fost nominalizat de preşedintele Sike Woo, el nu a fost ales. E vorba aici de o dictatură mascată. Sunt diabolici. Acest coreean gestionează toţi banii, iar înaintea alegerilor pentru gazda CM 2007, mi-a sugerat şi mie cu cine ar fi bine să votez. A luat mulţi bani la viaţa lui. Am susţinut să cadă vechiul regim din boxul mondial, dar acum e şi mai rău”, a mai spus Rudi, întrerupt din două în două minute de jurnaliştii veniţi din toată lumea.
Conferinţa, oprită de acuzat
După aproximativ zece minute, în care câţiva organizatori încercaseră să-l facă pe Obreja să iasă din sală, un asiatic pe la vreo 45 de ani a intrat în încăpere, pe picior de forţă, susţinând că „românul manipulează masele şi că deja nu mai are nicio funcţie în AIBA”. Era chiar coreeanul Ho Kim, susţinut de preşedintele forului american, ambii îndemnându-i pe jurnalişti să nu-l mai asculte pe Rudel şi să revină în sală la conferinţa pe care ei ar fi urmat să o susţină. Au urmat acuze reciproce, dar zâmbetul zeflemist al asiaticului dispărea treptat pe moment ce ziariştii erau ochi şi urechi la dezvăluirile românului. „Nu mai aveam cum să tac, n-au ce să-mi facă decât să mă dea afară”, a mai spus Rudel, care se va întoarce la Bucureşti cu avionul delegaţiei României.
"Sunt decis să-i dau în judecată la TAS şi apoi în penal. Omul e dator să moară, iar mie nu mi-e frică de nimeni. Viaţa e un risc, dar nu voi rămâne niciodată pasiv la ce se întâmplă în jurul meu" - Rudel Obreja, preşedinte FRB

Furia lui Rudel Obreja la adresa coreanului Ho Kim a fost declanşată şi în urma arbitrajului din meciul lui Ionuţ Gheorghe (foto medalion): „Am fost furat“, a spus pugilistul român


















asa retardat k threyc mai rar vad. pleaca in m ***** de terminat. ai facut vreodata sport in viata ta de ***?
voi credeti ca unul care a fost la inmormantarea unui mafiot in craiova , poate fi corect in lumea boxului.?s-a prins bine cu ghearele de ciolanul pe care il conduce si nu-i mai da drumul nici de-al dreqului.daca vezi ca nu te mai vrea lumea ce **** mea te guduri pe langa bute si diaconu cand vin si ei prin tara?da-te in moortii ma-ti de lingau!!