Şampania a fost destupată! România s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio. Handbalul revine la competiţia supremă după o pauză de 8 ani

19 mar 2016 43069 afişări Comentează şi tu Handbal
Şampania a fost destupată! România s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Rio. Handbalul revine la competiţia supremă după o pauză de 8 ani 4 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7960/15121552/2/start.jpg

România şi-a asigurat biletele pentru Rio după primele două zile ale turneului preolimpic de la Aarhus. Naţionala pregătită de Tomas Ryde şi Costică Buceschi a obţinut două victorii, 32-25 cu Danemarca şi 36-19 cu Uruguay, suficiente pentru a juca la competiţia supremă din luna august. România a fost ajutată şi de rezultatul partidei dintre Muntenegru şi Danemarca, scor 26-22. Ultimul joc de la Aarhus, cel cu Muntenegru (duminică, ora 18:30), este unul de antrenament, în condiţiile în care şi echipa lui Dragan Adzic şi-a asigurat deja calificarea.

BRAVO, FETELOR! Mergem la Jocurile Olimpice! Meciul cu Muntenegru nu mai contează! 󾮞󾮞󾮞Rezultatul care ne-a asigurat calificarea: http://bit.ly/1RrHcr1

Posted by PRO SPORT on Saturday, March 19, 2016

11 naţionale şi-au asigurat deja calificarea la Rio: România, Norvegia, Brazilia, Olanda, Muntenegru, Suedia, Rusia, Angola, Argentina, Coreea de Sud, Spania. Ultimul loc va fi decis duminică între Franţa şi Japonia

• Tragerea la sorţi pentru cele două grupe olimpice va avea loc pe 1 mai, iar Brazilia şi Norvegia vor fi, cel mai probabil, cei doi capi de serie
  • România revine la Jocurile Olimpice cu o naţională de handbal după o pauză de 8 ani. Reprezentativa feminină a jucat la alte trei ediţii de-a lungul timpului, la Montreal 1976, Sydney 2000 şi Beijing 2008. Iar cea mai bună clasare a fost consemnată la prima participare - locul 4
  • Concurenţa pentru a fi în lotul olimpic va fi accerbă, având în vedere că pe foaia de joc pot fi înscrise doar 14 jucătoare

Oficial, handbalul feminin românesc traversează o perioadă la superlativ. Naţionala a revenit pe podiumul mondial după o pauză de 10 ani şi s-a calificat la Jocurile Olimpice după 8 ani, iar trei echipe de club sunt în fazele finale ale cupelor europene, două în Liga Campionilor

Vorbind strict de prima reprezentativă, aceasta arată mai bine ca niciodată în ultimul deceniu, cu toate că nu a dus niciodată lipsă de talente în toată această perioadă. România se impune ca o forţă în acest moment pe plan internaţional pentru că a descoperit în sfârşit formula câştigătoare: mentalitate de învingătoare, forţa grupului, coeziune, etc. Un mare merit îi revine antrenorului Tomas Ryde, care a lucrat mult la partea mentală în ultimul an, pentru că de valoare, de talent, naţionala nu a dus niciodată lipsă, indiferent de perioadă. Iar cu un psihic de fier şi exprimarea din teren a fost mult mai convingătoare, mai degajată, mai aproape de nivelul maxim al momentului.

La turneul preolimpic de la Aarhus, România şi-a rezolvat problemele chiar de la prima partidă cu Danemarca (scor 32-25). IHF a privat România de a găzdui acest turneu de calificare, dar tricolorele au întors în favoarea lor acest handicap printr-o mobilizare exemplară. Victoria de sâmbătă cu Uruguay, 36-19, a venit logic, chiar dacă s-a jucat fără 8 jucătoare, prima linie, iar confirmarea prezenţei la Jocurile Olimpice a venit după Muntenegru - Danemarca 26-22. Dorinţa Cristinei Neagu, de a avea duminică un meci fără miză împotriva colegelor de la Buducnost, s-a împlinit.

UPDATE

Muntenegru a scăpat în învingătoare, 25-20 (min. 58), România se califică la Jocurile Olimpice de la Rio!!! Muntenegru - Danemarca 26-22 scor final

România este la mai puţin de o oră distanţă de calificarea la Jocurile Olimpice. La pauză, Muntenegru are un avantaj de 3 goluri cu Danemarca, scor 13-10.

EVOLUŢIA SCORULUI, ROMÂNIA - URUGUAY 36-19

Au înscris: Chintoan 9, Tănăsie 8, Udriştoiu 7, Zamfirescu 4, Marin 3, Dedu 2, Perianu 1, Vizitiu 1, Szucs 1. Au marcat toate handbalistele care au intrat în teren, inclusiv portarul Denisa Dedu

Partida se termină cu 36-19 pentru România. Victorie logică a naţionalei şi aşteptată în faţa unei selecţionate sud-americane care descoperă handbalul.

60' Tănăsie înscrie ultimul gol pentru România, 36-18

59' Eurogol Denisa Dedu! Portarul României "loveşte"  din nou 35-17

57' Uruguay a obosit, România înscrie gol după gol. Marin şi Zamfirescu au mărit avansul, scor 34-17

56' Contraatacuri fără număr. Florina Chintoan a înscris din nou, 31-17. Mădălina Zamfirescu creşte diferenţa la 15 goluri, 32-17.

55' Gabriella Szucs obţine 7 metri, Udriştoiu transformă, 30-17

53' Aneta Udriştoiu este liberă în extrema dreaptă, pătrunde şi înscrie pentru 29-16

52' Ana Maria Tănăsie are o nouă explozie pe contraatac, iar diferenţa ajunge la 12 goluri, 28-16. Time-out Uruguay.

50' Repriza a doua îi aparţine Anetei Udriştoiu, care a înscris din 7 metri, 26-16. Golgheterul naţionalei este însă Florina Chintoan, care a marcat pentru a 8-a oară, 27-16

48' Intercepţie Gabriella Szucs, care se lansează apoi pe contraatac şi înscrie pentru 25-15

46' Luciana Marin a ajuns pivot şi a înscris şi din această poziţie, 24-14

43' Aneta Udriştoiu îşi depăşeşte o adversară prin fentă, iar diferenţa ajunge din nou la 10 goluri, 23-13

42' După câteva minute fără gol, România înscrie prin Tănăsie pe contraatac, 22-13

41' Luciana Marin este eliminată 2 minute. Uruguay înscrie pentru prima dată în acest joc 3 goluri consecutive, 21-13

36' Gabriella Szucs vede a doua eliminare din acest meci. Luciana Marin obţine 7 metri şi eliminare de 2 minute. Aneta Udriştoiu ajunge la cota, 21-10

34' Golul meciului este înscris de ... Denisa Dedu, care a suprins-o pe "omoloaga" din Uruguay, 19-10. Marchează şi Udriştoiu, al doilea ei gol din această repriză, 20-10

31' Repriza a doua începe cu un 7 metri pentru România, obţinut de Florina Chintoan, dar şi cu o eliminare de 2 minute pentru Uruguay. Patricia Vizitiu trimite în bară.

PAUZĂ: 17-10 Au marcat pentru România: Chintoan 7, Tănăsie 5, Zamfirescu 2, Perianu 1, Vizitiu 1, Marin 1

30' Chiar şi în inferioritate, trupa lui Ryde ajunge cu două handbaliste pe contraatac. A finalizat Chintoan: 17-9

29' Eliminare şi în tabăra României: Gabriella Szucs a fost trimisîă pe bancă, iar naţionala tremină repriza în inferioritate

27' Dacă nu e Chintoan, e Tănăsie. Cum altfel, decât pe contraatac, 16-8

26' Florina Chintoan face o repriză perfectă. Gol pe contraatac, 15-8, şi eliminare de 2 minute în tabăra adversă.

S-a calificat şi Olanda la Jocurile Olimpice, cu Lois Abbingh (HCM Baia Mare) printre jucătoare, după 33-25 cu Japonia.

23' Chintoan înscrie constant în "poziţional", iar Tănăsie pe contraatac, scor 14-7

22' Florina Chintoan ajunge la cota 5 goluri, 13-7

21' Se remarcă şi Denisa Dedu, care parează o aruncare de la 7 metri. Portarul României are deja 4 interveţii. România s-a distanţat la 12-6, după încă un gol marca Florina Chintoan

18' Prima repriză îi aparţine Florinei Chintoan, care a mai înscris încă o dată, 11-6

17' După o serie de nesincronizări în atac a României, Florina Chintoan a pivotat pe semicerc, s-a desprins de o adversară şi a marcat pentru 9-5. Uruguay are o replică rapidă, dar nici Mădălina Zamfirescu nu stă prea mult pe gânduri şi recface diferenţa de 4 goluri, 10-6

Rusia a câştigat cu 37-17 partida cu Mexic şi a devenit a 8-a naţională calificată la Jocurile Olimpice.

14' Uruguay a ieşit cu bine dintr-o situaţie de inferioritate cu 1-0. Scor, 8-4

12' Pătrunde Aneta Udriştoiu, care obţine o aruncare de la 7 metri şi eliminare de 2 minute. Luciana Marin apare şi ea pe lista marcatoarelor, care a trimis aproape de vinclu, 8-3

10' Perianu şi Tănăsie desprind deja România la 5 goluri, 7-2

8' Ana Maria Tănăsie zburdă pe contraatac şi înscrie al doilea său gol, 5-2.

7' Înscrie primul gol şi Mădălina Zamfirescu, 4-2

6' Ana Maria Tănăsie îşi ia revanşa la al doilea contraatac şi măreşete avansul naţionalei, 3-1

5' Florina Chintoan obţine o aruncare de la 7 metri. Patricia Vizitiu a aruncat fără speranţe pentru portarul advers, 2-1.

4' Între timp, România a irosit două atacuri, prin Tănăsie, care a trimis o pasă greşită, şi Udriştoiu care a ratat din extrema dreaptă.

1' Selecţionata sud-americană a avut primul atac şi a şi deschis scorul. Florina Chintoan a restabilit egalitatea, 1-1. România a intrat în teren cu echipa secundă

România: Dedu, Munteanu - portari, Udriştoiu, Szucs, Neagu, Brădeanu, Perianu, Marin, Ardean, Manea, Zamfirescu, Tănăsie, Buceschi, Chintoan, Vizitiu, Chiper

Uruguay: Santos, Modernell - portari; Cura, M. Barreiro, A. Scarrone, M. Barreiro, Schinca, Ferrari, Fynn, Rosas, D. Scarrone, Castro, Trucco, Rodriguez, Lopez, Baz.

Foarte probabil, România va folosi în faţa Uruguayului jucătoarele care au evoluat mai puţin în partida de vineri cu Danemarca.

România a debutat en-fanfare la turneul preolimpic de handbal feminin de la Aarhus, câştigând cu 32-25 prima partidă cu naţionala ţării gazde, Danemarca. De altfel, tocmai acest rezultat a decis în mare măsură calificarea tricolorelor la Jocurile Olimpice, având în vedere că sâmbătă, ora 18:45, vor avea o misiune uşoară cu Uruguay. Totodată, Danemarca este debusolată după ce a fost făcută KO de România, iar gazdele s-au împăcat deja cu ideea că vor rata prezenţa la Rio 2016, Cel puţin toate reacţiile din mass-media daneză au tonul unei resemnări.

România se poate califica încă de sâmbătă la Jocurile Olimpice, dacă va câştiga în faţa Uruguayului, variantă absolut logică având în vedere valoarea selecţionatei sud-americane, iar Muntenegru nu pierde în faţa Danemarcei în partida care va începe de la ora 21:00. Suspansul naţionalei tricolore se prelungeşte până duminică doar dacă Danemarca reuşeşte să câştige la o diferenţă importantă meciul cu Muntenegru, de la cel puţin 5-6 goluri în sus.

Deşi a acuzat probleme medicale în ultimele zile, Eliza Buceschi a ţinut să fie în teren, vineri seara, şi să pună serios umărul la succesul României în faţa Danemarcei. De altfel, handbalista din Baia Mare avea să fie şi MVP-ul partidei, cu 10 goluri marcate din 12 aruncări.

"A fost un meci minunat. O victorie muncită şi meritată! Mă bucur că am reuşit să ajut echipa. Mă bucur că am intrat bine în joc după o săptămână dificilă pentru mine şi că am reuşit să fiu în teren alături de colegele mele minunate. Vă mulţumesc tuturor pentru susţinere şi încredere! Suntem toţi ca unul, orice ar fi... Pentru ROMÂNIA!!! Hai România!", a susţinut Eliza Buceschi după joc.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?