Dublă pentru Larisa Iordache la Cupa Mondială din Slovenia: a câştigat şi finala de bârnă, după aurul de la paralele. Mesajul Nadiei Comâneci

14 mai 2017 1366 afişări Comentează şi tu Gimnastica

Larisa Iordache a reuşit o dublă de aur la Cupa Mondială de la Koper (Slovenia). Reprezentanta clubului Dinamo a câştigat, duminică, finala de la bârnă, cu nota 14,100, după ce cu o zi înainte dominase finala de la paralele. Nadia Comăneci a fost prima care a felicitat-o pe gimnasta de 20 de ani.

Sâmbătă,  în prima zi de finale pe aparate, Larisa Iordache a câştigat aurul la paralele, cu 13.800 (5.4 dificultate / 8.4 execuţie), graţie unei note mai bune la execuţie faţă de ocupanta locului secund, Elisabeth Black (Canada), care a primit aceeaşi notă, 13.800 (dar cu 5.9 dificultate / 7.9 execuţie).