BASCHET | CSU Sibiu îşi consolidează poziţia de lider în clasamentul Ligii Naţionale

8 mar 2018 1045 afişări Comentează şi tu Baschet
  • BC CSU Sibiu îşi consolidează poziţia de lider în clasamentul Ligii Naţionale după o partidă extrem de disputată, în deplasare la SCM U Craiova. Baschetbaliştii sibieni au învins echipa din Bănie, scor 79-72 (22-19, 20-21,18-17, 19-15) şi au înregistrat a şasea victorie consecutivă.

Baschetbaliştii sibienii au intrat bine în meci şi au reuşit să controleze partida încă din primul act, încheiat 22-19. În sfertul al doilea au reuşit să se desprindă chiar şi la 12 puncte, însă Craiova a dovedit multă ambiţe şi a reuşit, până la pauză, să reducă deficitul la doar două puncte. După revenirea de la vestiare, pe fondul unor ratări ale gazdelor, sibieni au reuşit din nou să se desprindă, însă nu reuşit să repete diferenţa din actul secund. Chiar şi aşa, BC CSU Sibiu a reuşit să câştige sferturile trei şi patru la diferenţă minimă, însă suficientă pentru a-şi asigura vicoria pe final. Galben-albaştrii înregistrează astfel a 6-a victorie consecutivă şi continuă să fie lideri în Liga Naţională.

” A fost, poate, cel mai slab meci al nostru în atac, dar destul de bun în defensivă. Am reuşit să marcăm suficient încât să câştigăm şi faptul că am reuşit să ţinem Craiova la 72 de puncte este foarte important. Chiar dacă în apărare noi am recuperat mult şi am făcut multe intercepţii, am ratat nepermis de uşor şi trebuie să reparăm acest lucru pe viitor şi atunci jocul nostru va arăta mai bine şi ofensiv. A fost o victorie obţinută greu, dar foarte importantă, care ne asigură pozitia 1 sau 2 la debutul fazei a doua. Mai sunt trei săptămâni până atunci şi mai avem trei meciuri, dar sper să ajungem în forma sportivă cât mai bună pentru a aborda Top 6 cât mai bine. Mulţumim suporterilor care au reuşit, încă o dată să domine fundalul sonor al sălii de la Craiova şi mă bucur că am reuşit să le oferim încă o bucurie în deplasare”, a spus antrenorul principal al BC CS Sibiu, Dan Fleşeriu

Pentru BC CSU Sibiu auu marcat: Monyea Pratt 14p, Marcel Davis 12p, Tyler Laser 10p, Radu Paliciuc 10p, Jordan Williams 10p, Mirel Dragoste 9p, Chris Cooper 9p iar Lawrence Kinnard 5p.

După partida de la Craiova, BC CSU Sibiu va juca tot în deplasare, la Târgu Mureş, luni, 12 martie, de la ora 19:00.