Max Verstappen a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Malaeziei

1 oct 2017 4823 afişări Comentează şi tu Auto-Moto

Pilotul belgian Max Verstappen, de la Red Bull, a câştigat, sâmbătă, Marelui Premiu de Formula 1 al Malaeziei, după ce a încheiat cursa cu timpul de 1:30:01.290, informează site-ul formula1.com.

Podiumul cursei de la Sepang a fost completat de britanicul Lewis Hamilton, de la Mercedes, care a terminat la 12 secunde şi 770 de sutimi în spatele liderului, şi colegul lui Verstappen de la Red Bull, Daniel Ricciardo, care a scos un timp mai mare cu 22 de secunde şi 519 sutimi.

Sebastian Vettel (Ferrari), locul doi în clasamentul piloţilor, a terminat cursa abia pe locul patru, la 37 de secunde şi 362 de sutimi în spatele lui Max Verstappen. În urma rezultatului, Verstappen rămâne pe locul 6 în clasamentul piloţilor, cu 93 de puncte. Hamilton este continuare lider, cu 281, urmat de Vettel (247) şi Valtteri Bottas (222).

Următorul Mare Premiu de Formula 1 se va desfăşura în perioada 6-8 octombrie, în Japonia, la Suzuka.