Hamilton a câştigat Marele Premiu al Japoniei! Verstappen şi Ricciardo au completat podiumul, iar Vettel a abandonat în turul patru

8 oct 2017 3533 afişări Comentează şi tu Auto-Moto

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Japoniei, a 16-a etapă din cadrul Campionatul Mondial de Formula 1. Hamilton a plecat din pole position în cursa de la Suzuka.

Pilotul de la Mercedes a fost urmat pe podium de olandezul Max Verstappen şi australianul Daniel Ricciardo, ambii piloţi la Red Bull.

Neamţul Sebastian Vettel a abandonat în turul 4. Lance Stroll (Williams-Mercedes), Marcus Ericsson (Sauber-Ferrari), Nico Hulkenberg (Renault) şi Carlos Sainz (Toro Rosso-Renault) au fost ceilalţi piloţi care nu au încheiat cursa din Japonia.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 se va desfăşura la Austin, în Statele Unite al Americii, peste două săptămâni.