PERFORMANŢĂ | Eduard Şerban şi Luca Kunszabo au cucerit medalii de bronz pentru judoul românesc la FOTE, respectiv Jocurile Francofoniei

30 iul 2017 378 afişări Comentează şi tu Alte sporturi
  • Eduard Şerban şi Luca Kunszabo au cucerit medaliile de bronz la categoria 90 kg. respectiv 100 kg, informează FRJ.

La Festivalul Olimpic al ineretului European de la Gyor, Eduard Şerban a urcat vineri pe treapta a 3-a a podiumului după ce l-a învins în finala pentru medalia bronz pe Emils Gerkens din Letonia. Este a doua medalie cucerită de România la aceasta întrecere după argintul câştigat de Ramona Micula la categoria 52 kg. În ultima zi a întrecerii de judo de la Jocurile Francofoniei, Luca Kunszabo a obţinut medalia de bronz după victoria din ultimul meci asupra congolezului Prince Kosi Samuzu. Tot două medalii a obţinut România şi în concursul de judo din Cote d’Ivore după cea reuşita de Alexandru Raicu la categoria 73 kg.