Jocurile Olimpice de Tineret 2016: Diana Paşcu, locul şapte în proba individuală feminină de skeleton

20 feb 2016 328 afişări Comentează şi tu Alte sporturi

Diana Cristina Paşcu, reprezentanta României la Jocurile Olimpice de Tineret 2016, de la de la Lillehammer (Norvegia), a ocupat locul şapte în proba individuală feminină de skeleton, cu timpul total de un minut şi 53 secunde 18/100

Daria Georgiana Miroiu a ocupat locul 11, cu timpul de 1 minut 54 secunde 02/100, iar Alexandra Elena Cristina Vicol s-a clasat pe 15, în 1 minut 54 secunde 30/100, potrivit site-ului Comitetului Olimpic şi Sportiv Român. În proba individuală masculină, Mihail Sebastian Enache a terminat pe locul 14, în 1 minut 51 secunde 17/100, iar Mihai Răzvan Trăsnea a fost al 16-lea, cu timpul de 1 minut 52 secunde 07/100.

La patinaj viteză, în proba feminină cu startul în bloc, Mihaela Hogaş a ocupat locul 24, cu timpul de 5 minut 59 secunde 72/100, din 25 de sportive (una a fost descalificată). Daniel Munteanu a abandonat în manşa a doua a probei masculine de slalom, în concursul de schi alpin.

Înaintea ultimelor două zile de competiţie, România are două medalii, una de aur, cucerită de hocheistul Eduard Căşăneanu, în proba de îndemânare, şi alta de bronz, câştigată de Mihaela Hogaş, în proba de sprint pe echipe mixte internaţionale la patinaj viteză.

România participă la Lillehammer cu 22 de sportivi români (10 fete şi 12 băieţi), care concurează la nouă discipline sportive.