Dunărea Galați a câștigat al doilea titlu de campioană consecutiv, după un meci dramatic. Triumful a fost sărbătorit cu fanii alături, pe gheață

• Echipa gălățeană s-a impus după al șaselea meci al finalei, unul de un dramatism maxim, decis prin golul de aur

Într-o atmosferă vulcanică creată de 3.000 de spectatori, echipa de hochei CSM Dunărea Galați a câștigat vineri seară, pentru a doua oară consecutiv, titlul de campioană a României. Dunărea s-a impus, la Galați, în partida a șasea a finalei Ligii Naționale cu Sport Club Miercurea Ciuc, scor de 4-3 (0-0, 2-1, 1-2, 1-0) și, cu 4-2 la general, a ridicat trofeul de campioană în fața entuziaștilor săi fani.

Partida a fost de un nivel de joc foarte înalt, intensă și extrem de echilibrată. Dramatismul a fost la cotă maximă, meciul fiind decis de golul de aur, marcat în repriza suplimentară de Szabolcs Szocs. Portarii Bogdan Popa (Dunărea) și Otto Onodi au avut parade de senzație și s-a intrat la prima pauză fără gol. Partea a doua a fost începută de Dunărea în superioritate, „power play” de care a profitat și a deschis scorul prin Cernenko (min. 21).

Ciucanii au egalat cu un minut și zece secunde înainte de a doua pauză, cu mult noroc, pucul intrând în poartă dintr-o deviere din lama patinei unui fundaș de la Dunărea. Peste 30 de secunde a urmat o incursiune superbă a finlandezului Anti Ojanen, care i-a pasat perfect lui Goga și șutul acestuia a însemnat 2-1 pentru Dunărea, înaintea ultimei reprize. Harghitenii au arătat din nou o putere de luptă admirabilă, au egalat în min. 47 prin Alexeev, iar Dunărea a revenit la conducere prin golul lui Durkech (asist de la Goga, min. 49).

Din nou, ciucanii au egalat (min. 52, Berlev), dar, spre deosebire de precedentele două meciuri ale finalei, n-au mai putut supraviețui, deși au dus meciul până în repriza suplimentară, cu tensiune prelungită până în min. 11, când Szabolcs Szocs a închis disputa. Suporterii gălățeni au intrat pe gheață, sărbătoarea alături de echipa campioană prelungindu-se cu o sesiune foto. Finala s-a jucat după sistemul „patru victorii din maxim șapte partide”. În primele două meciuri, Dunărea a câștigat în deplasare cu 4-1 și 6-5, la fel cum a făcut apoi și în primul de la Galați, scor 4-1. În al doilea joc disputat în patinoarul Dunărea s-a impus echipa ciucană, scor 4-2, apoi finala s-a mutat din nou la Miercurea Ciuc, unde de data aceasta s-au impus gazdele cu 5-4.